01 12 2017

ABD Türkiye ile kafa buluyor

ABD Türkiye ile kafa buluyorSözde stratejik ortak ABD'nin terör örgütü PKK-YPG'ye verdiği destek ABD'de düzenlenen ve 73 ülkenin Genelkurmay Başkanlarının katıldığı konferansta gündeme geldi. 
 

Türkiye-ABD ilişkilerinin kopmak olduğu bir sırada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar bu ülkeye kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Virginia eyaletindeki Fort Belvoir Askeri Üssü'nde düzenlenen "Şiddet Yanlısı Aşırı Örgütlerle Mücadele Genelkurmay Başkanları Konferansı"na katılan Akar dikkat çekici mesajlar verdi.

Akar'ın ABD programıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden şu açıklama yapıldı: "Orgeneral Hulusi Akar tarafından söz konusu konferans sırasında ve yapılan ikili görüşmelerde; özellikle güney sınırlarımızda ülkemizin ve bölgenin güvenliğini olumsuz olarak etkileyen PKK/PYD/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yürütülen mücadele, Doğal Kararlılık Harekâtı, Fırat Kalkanı Harekâtı ve Astana Süreci çerçevesinde bölge barışına sağladığımız katkılar ile bu konulardaki taleplerimiz tekraren dile getirilmiştir. Rakka Harekâtı sonrasında ortaya çıkan görüntüler ve benzeri örneklerle PYD/YPG ile PKK’nın aynı yapının kolları olduğunun bir kez daha teyit edildiği vurgulanmıştır."

ABD kafa buluyor

Virginia'daki konferansa ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk da katıldı. Konferansta basının sorularını cevaplandıran Dunford, Rakka'da beraber hareket ettikleri terör örgütü PKK-YPG militanlarının terörist başı Öcalan posterleriyle kutlama yapmasını değerlendirdi.

Amerikan Genelkurmay Başkanı, "Rakka, ABD halkının milyonlarca dolar vergisi ve ABD askerlerinin yardımı ile alındı ancak YPG bunu PKK elebaşı Öcalan'a adadı. Pentagon bu olayı kınadı ancak YPG, Rakka'yı PKK ve Öcalan'ın ideolojisi ile aldığını iddia ediyor. Siz bu değerlendirmeye katılıyor musunuz" sorusuna "PKK'yı bir terör örgütü olarak kınıyoruz. Türk müttefiklerimizin yanındayız ve onların PKK ile ilgili tanımlarını paylaşıyoruz" şeklinde cevap verdi. Suriye ve Irak'ta ABD'nin söz konusu terör örgütü ile temasını sağlayan isim olan McGurk ise "Rakka'da Öcalan posterinin asılmasıyla ilgili video yayınında Rakka'nın alınmasının Öcalan'a adanması konusunu YPG ile konuştunuz mu, bu konuda ne yapacaksınız" sorusuna "Genelkurmay Başkanı'nın da dediği gibi bu konuda söyleyeceğimizi söyledik. Benim bu hususta diyeceğim başka bir şey yok"  cevabını verdi.

Türk gazeteci ABD sözcüsünü ağlattı

ABD'nin Suriye'de terör örgütü PKK-YPG ile kurduğu ittifaka dair bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'ten geldi.

Terör örgütü PKK-YPG militanlarının Rakka'da Öcalan posterleriyle kutlama yapması konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Nauert, "Ama size şunu söyleyebilirim; Rakka'nın özgürleştirilmesi sadece koalisyon için değil, en önemlisi Suriye halkı için net bir başarıdır. Sizin referans gösterdiğiniz bu videodakiler dahil, tüm tarafları, saldırgan olarak görülebilecek ya da ilave gerilimler yaratabilecek eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Öte yandan Nauert basın toplantısında PKK-YPG konusunda bir Türk gazeteci ile tartıştı. Nauert Türk gazeteci ile sözlü atışması sonucu basın brifingini ağlayarak terk etti.

0
0
0
Yorum Yaz